Testimisest

 

Kui Te olete tellinud antud kodulehe kaudu suguhaiguste testimise, siis proovide analüüsimine toimub DNA analüüsi, täpsemalt PCR meetodi abil.

Miks analüüsitakse suguhaigusi PCR meetodiga?

PCR on lühend inglise keelsest sõnadekombinatsioonist polymerase chain reaction (PCR) tulenev lühend, mis eesti keelde tõlkides tähendab polümeraasi ahelreaktsiooni. See on meetod, mille abil tehakse uuringumaterjalis (Teie poolt võetud uriin või tampooniproov) kindlaks uuritavale haigusetekitajale omane pärilikkuseaine, DNA. Ühest DNA lõigust sünteesitakse PCR reaktsiooni käigus mitmeid miljardeid uusi DNA koopiaid, mida on seejärel lihtne kindlaks teha. Selliselt saadud positiivne tulemus näitab haigustekitaja olemasolu proovimaterjalis.   

Kuna meetod on spetsiifiline (analüüsi positiivne tulemus saadakse ainult haigustekitaja olemasolul) ja tundlik (haigustekitaja olemasolul annab test kindlasti positiivse tulemuse), siis see ongi teinud võimalikuks selle, et ka inimene ise võib endalt proovi võtta.

Kuna haigustekitaja DNA on tüüpiliselt üsna stabiilne, siis ei pea kartma proovi riknemist teel kodust laboratooriumisse. Siiski soovitame võimalikult kiiresti peale proovi võtmist proov postitada. Kui see pole võimalik, siis võib proovi hoida ka harilikus külmkapis kuni 3 ööpäeva.

Millises laboratooriumis Teie proove analüüsitakse?

Teie proove analüüsib Eesti suurim erakapitalil põhinev meditsiinidiagnostika pakkuja SYNLAB Eesti OÜ (kui soovite saada laboratooriumi kohta rohkem informatsiooni, siis külastage kodulehte www.synlab.ee), kes omab pikaajalist kogemust suguhaiguste PCR metoodikaga testimise valdkonnas. Laboratoorium juhindub oma tegevuses ISO 15189 "Meditsiinilaborid - Kvaliteedi ja kompetentsi erinõuded" standardist. Kodulehe testikodus.ee kaudu pakutavad metoodikad on kõik akrediteeritud vastava standardi suhtes.
synlab Eesti OÜ omab laboriteenuste osutamiseks Terviseameti tegevusluba numbriga L03886.

Kui kaua läheb aega tellimuse teostamisest tulemuste saamiseni?

Peale tellimuse teostamist saadetakse proovivõtukomplekt välja 5 tööpäeva jooksul (tavaliselt saadetakse see siiski samal või järgmisel tööpäeval). Tellijal on aega proovi võtmiseks ning tagastamiseks 7 tööpäeva. Kui proov on laboratooriumisse jõudnud, siis 5 tööpäeva jooksul sooritatakse tellitud analüüsid ning tehakse proovitulemused tellijale kättesaadavaks (tavaliselt vastus samal või järgmisel tööpäeval).

 


 

SYNLAB Eesti meditsiinilaborist on võimalik tellida ka teisi terviseteste: hinnata tervise üldriske; analüüsida sportimise mõju organismile; määrata mineraalide, vitamiinide ja rasvhapete taset ning maksa, südame ja kilpnäärme normaalseks tööks vajalike ainete olemasolu jne. Täpsem info ja tellimine labori patsiendiportaalis MINU.SYNLAB.EE